MCK podcasty

Jak ptaki przystosowały się do życia w mieście

Episode Summary

Rozmowa z Jackiem Karczewskim o ptakach, które dostosowały się do miejskiej rzeczywistości. Patrząc na codzienność jednego z warszawskich parków, przyrodnik opowiada o gatunkach najczęściej spotykanych w dużych aglomeracjach – jak wrona, sroka, gołąb miejski czy kaczka krzyżówka oraz ich zwyczajach. i niezwykłej inteligencji.

Episode Notes

Jak zauważa Jacek Karczewski, ptaki miejskie nauczyły się korzystać z resztek jedzenia, pozostawionych przez człowieka – produktów łatwo dostępnych, choć niepełnowartościowych. Co ciekawe, nawet ptaki które są „wegetarianami”, w mieście nie pogardzą kawałkiem hamburgera. Pożywienie przeznaczone dla piskląt dobierają jednak z dużą starannością, przeszukując miejską zieleń w poszukiwaniu ptasich rarytasów. Część ptaków zamieszkała w mieście dlatego, że pozbawiliśmy je naturalnych siedlisk. Aby poradzić sobie z panującymi tutaj warunkami, muszą szybko się uczyć – przede wszystkim opanować umiejętność sprawnego nawigowania. Życie w mieście niewątpliwie nie należy do najłatwiejszych. Ptaki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza i mają wyjątkowo czuły słuch. Najpoważniejszym zagrożeniem jest dla nich jednak ruch samochodowy.

Jacek Karczewski – przyrodnik, aktywista i promotor przyrody. W 2019 roku ukazała się jego pierwsza książka „Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”, a już w marcu 2020 r. pojawiła się kolejna – „Noc Sów. Opowieści z lasu”. Częsty gość programów i audycji radiowych poświęconych przyrodzie; autor licznych publikacji i artykułów oraz większości wydawnictw Ptaków Polskich – stowarzyszenia, z którym związany jest od samego początku jako jego współzałożyciel, pomysłodawca i copywriter.