MCK podcasty

Jak zmieniła się fotografia przyrodnicza

Episode Summary

Monika Kozień i Paweł Wrona zastanawiają się, jak ewoluowała fotografia przyrodnicza w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wciąż potrzebna jest duża wiedza przyrodnicza, ale narzędzia, jakie mamy do dyspozycji w XXI wieku, są zdecydowanie doskonalsze.

Episode Notes

Najciekawsze ujęcia to te, które ukazują intymność zwierząt, na których fotograf uchwycił moment, kiedy zachowują się „naturalnie”, nieświadome obecności intruza. Znajomość ich zwyczajów i upodobań okazuje się tutaj bezcenna. Fotografujący musi pozostać niewidzialny, a wykonanie zdjęcia powinna poprzedzić uważna obserwacja.

Przewaga dzisiejszych fotografów nad poprzednikami polega na tym, że dysponują sprzętem, który nie przeszkadza w kamuflażu. Nie muszą obawiać się, że dźwięk migawki spłoszy zwierzę. Nie ogranicza ich też długość filmowej rolki. Sprzęt fotograficzny stał się bardziej dostępny i fotografować może praktycznie każdy. Niestety nie wszyscy robią to w sposób odpowiedzialny, czego przykładem są popularne, sztucznie aranżowane „śmieszne zdjęcia ze zwierzętami”. 

dr Monika Kozień –kustoszka w Muzeum Fotografii w Krakowie, gdzie prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, a także historii i teorii obrazu. Współkuratorka programu merytorycznego MuFo Strzelnica. Autorka programu edukacyjnego Szkoła widzenia. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, a także autorka i współautorka programów badawczych oraz licznych publikacji.

Paweł Wrona – prezes Okręgu Krakowskiego ZPFP, laureat wielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz Fotograf Roku Okręgu Krakowskiego ZPFP 2019, 2020, 2021. Miłośnik przyrody i pasjonat fotografii przyrodniczej. Ciągle odkrywa niepowtarzalne piękno natury, szczególnie na terenie Małopolski i ziemi tarnowskiej.