MCK podcasty

Porcelanowy atlas historii naturalnej

Episode Summary

Porcelana w robaki? Ten nietypowy wzór jest przykładem na wędrowanie motywów pomiędzy kartami książek przyrodniczych a sztuką użytkową.

Episode Notes

Porcelana w robaki? Ten nietypowy wzór jest przykładem na wędrowanie motywów pomiędzy kartami książek przyrodniczych a sztuką użytkową.

 

Naczynia porcelanowe, prócz swojej głównej funkcji użytkowej, bardzo często pełniły również rolę dekoracyjną, świadczącą o statusie ich właściciela. Pochodzący z XVIII wieku serwis stołowy biskupa Adama Stanisława Göetzendorf-Grabowskiego, otrzymany w darze od Augusta III, na co dzień można podziwiać na Zamku Królewskim na Wawelu. Jego projektanci odeszli od popularnych koncepcji dekorowania porcelany herbami, motywami roślinnymi czy krajobrazami. Ozdobili go malarskimi kwiatami i owadami, wyglądającymi niczym zaczerpnięte z atlasów historii naturalnej. Korzystając z środkowoeuropejskich książek botanicznych i zoologicznych wybrali gatunki rodzimych kwiatów: konwalie, niezapominajki, malwy, lilie i róże. 

 

O historii wyjątkowego serwisu, opowiada Łukasz Galusek, dyrektor ds. programowych MCK.

 

Podcast pochodzi z audycji „Niedziela w ogrodzie” w Radiu RMF Classic i zaprasza do zwiedzania wystawy „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” prezentowanej w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, na Rynku Głównym 25 w Krakowie.